FSA Practice Test (6th Grade: Math)

0%

The perimeter of the following shape is? (It's in the shape of a right triangle)

Correct! Wrong!

Correct answer: 24 cm

Use Pythagorean theorem to find the hypotenuse of the triangle.
𝑎2+𝑏2=𝑐2→62+82=𝑐2→36+64=𝑐2→100=𝑐2→𝑐=10
The perimeter of the triangle is: 6+8+10=24

Watermelons are currently on sale for $1.25 for two. What is the cost per unit?

Correct! Wrong!

Correct answer: 62.5¢/watermelon

Set up the proportion of 2/125 = 1/x
Dividing both numerator and denominator by 2, we get 1/62.5 = 1/x. Therefore x = 62.5
1 watermelon equals 62.5¢

Anthony has three blue and eight red balls. What is the ratio of blue to red balls?

Correct! Wrong!

Correct answer: 3:8

The ratio of blue balls to red balls is 3:8.

What is the equivalent expression to 4(6x + 11)?

Correct! Wrong!

Correct answer: 24x + 44

4(6x + 11) is equivalent to 24x + 44

Ralph received a quotient of 26 with a remainder of 13 when he divided 403 by a number. What was the number Ralph divided by?

Correct! Wrong!

Correct answer: 15

403 ÷ 15 = 26 remainder of 13

There are 55 blue and 143 red balls. We want to put these balls in certain boxes so that there are the same amount of red balls in each box and there are same number of blue balls in each box. How many boxes will we require?

Correct! Wrong!

Correct answer: 11

First, we need to find the GCF (Greatest Common Factor) of 143 and 55.
143=11×13
55=5×11→ GFC=11
Therefore, we need 11 boxes.

Which is the better deal: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Correct! Wrong!

Correct answer: 2 for 25¢

1/5 = a unit price of $0.20 per piece
0.85/4 = a unit price of $0.2125 per piece
0.25/2 = a unit price of $0.125 per piece. This is the best price per unit.
1.10/6 = a unit price of $0.183 per piece.

Which of the following statements best describes unit rate?

Correct! Wrong!

Correct answer: Dave is driving 30 miles per 1 hour.

The 4th choice describes the unit rate.

Choose the x value that answer the equation or inequality.
2x + 5 = 9

Correct! Wrong!

Correct answer: x = 2

2(2) + 5 = 9

Which of the following expressions is equivalent to the one below?
7h + 1

Correct! Wrong!

Correct answer: (5 + 2)h + 1

7h + 1 is equivalent to (5 + 2)h + 1

What is the value of the expression below?
2,205÷315

Correct! Wrong!

Correct answer: 7

2205÷315=2205/315=441/63=147/21=7

A box of three bracelets costs $2.22. What is the price per unit?

Correct! Wrong!

Correct answer: 74¢ per bracelet

Divide 2.22/3 = $0.74

What is the value of the expression below?
4/5 ÷ 8/7

Correct! Wrong!

Correct answer: 7/10

4/5 ÷ 8/7 = 7/10

The temperature in Cleveland is -10 degrees Fahrenheit. In Kansas City, it is cooler than in Cleveland.
Select the value that could be used to represent Kansas City's temperature.

Correct! Wrong!

Correct answer: -12

-12 represents the temperature of Kansas City.

Two portions of fruits are served with each meal in a school cafeteria. In the school cafeteria, what is the ratio of meals served to fruit portions?

Correct! Wrong!

Correct answer: 1 : 2

1 : 2 is the ratio of meals served to portions of fruits served

Solve the equation below.
112=22+𝑥

Correct! Wrong!

Correct answer: 𝑥=90

112=22+𝑥
Subtract 22 from both sides of the equation. Then:
𝑥=112−22=90

In 23 meters, how many millimeters are there?

Correct! Wrong!

Correct answer: 23,000 mm

1 meter/1000 millimeters = 23 meters/x millimeters
1/1000 = 23/x
x = 23,000 mm

Find the value of X.
x + 9 = 14

Correct! Wrong!

Correct answer: x = 5

5 + 9 = 14

What is the expression's value?
1608 ÷ 268

Correct! Wrong!

Correct answer: 6

1608 ÷ 268 = 6

In a park, all of the trash cans are red or blue. The park has a 3:4 ratio of red to blue trash cans.
Which of the following statements is true based on this information?

Correct! Wrong!

Correct answer: For every 3 red trash cans in the park, there are 4 blue trash cans.

3 : 4 ratio of red trash cans to blue trash cans means every 3 red trash cans in the park, there are 4 blue trash cans.

At a given period, truck A travels 221.5 kilometers, while truck B travels 1.2 times the distance traveled by truck A at the same time. During that time, how far does truck B travel?

Correct! Wrong!

Correct answer: 265.8 km

Distance that truck B travels =1.2× distance that truck A travels
=1.2×221.5=265.8 km

In a tablespoon, how many teaspoons are there?

Correct! Wrong!

Correct answer: 3 teaspoons

A tablespoon is equal to three teaspoons.

Randolf's scooter can travel 128 miles on a single tank of gas. How far can Randolf go on one gallon of gas if the scooter has a 4-gallon gas tank?

Correct! Wrong!

Correct answer: 32 miles per gallon

Find the unit rate for one gallon of gas.
128/4 = x/1
128*1=4*x
128 = 4x
Divide both sides by 4
x = 32 miles per gallon

Kevin is shipping a rectangular prism-shaped cardboard box. Kevin's box net is shown.
In square inches, what is the area of cardboard required for Kevin's box?

Correct! Wrong!

Correct answer: 248

The area of cardboard required for Kevin's box is 248.

Pj stands at a height of 1.8 meters. How tall is Pj in centimeters?

Correct! Wrong!

Correct answer: 180 centimeters

1 meter = 100 cm
1.8 x 100 = 180

The trapezoid below has a perimeter of 38. What is the size of the area?

Correct! Wrong!

Correct answer: 81 cm²

The perimeter of the trapezoid is 38.
Therefore, the missing side (height) is =38–8–10–11=9
Area of the trapezoid: 𝐴=12ℎ(𝑏1+𝑏2)=121(9)(8+10)=81

In a gallon, how many pints are there?

Correct! Wrong!

Correct answer: 8 pt.

1 gallon = 4 quarts
4 quarts = 8 pints

What is the value of the given expression?
2312.2 + 3.4

Correct! Wrong!

Correct answer: 2315.6

2312.2 + 3.4 = 2315.6

What is the value of the given expression?
(5)³

Correct! Wrong!

Correct answer: 125

(5)³ = 125

The price of a 12-pack of milk pouches is $6.00. What is the price of one milk pouch?

Correct! Wrong!

Correct answer: $0.50

Find the unit rate for one milk pouch.
$6.00/12 = x/1
6*1=12*x
6 = 12x
Divide both sides by 12
x = $0.50 per pouch

Premium Tests $49/mo
FREE May-2024