FREE RBS Numerical Reasoning Test Questions and Answers

0%

If the total energy usage is 6% less in a hypothetical Plot 3 than in Plot 2 as shown, what would the total difference in energy usage be between Plot 3 and Plot 1?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer we first need to calculate 6% of Plot 2's total energy and take this figure away from Plot 2's total. This will give us the total figure for Pot 3:

15000 x 0.06 = 900
15000 - 900 = 14100
Plot 3 total energy usage = 14100 kWH
Next, we need to work out the percentage difference between Plot 1 and Plot 3. We do this by calculating what percentage Plot 3's total usage is of Plot 1's:
(14100 / 17000) × 100 = 82.94
If Plot 1's total equals 100% then P3's total is 82.94%
100 - 82.94 = 17.06%

What was the net effect of the UK population on the birth and death rates in 2018?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer to this question we need to identify the total population and how many 'births per 1000' minus 'deaths per 1000':

Births
58,900,000 / 1000 = 58,900
58,900 × 13.9 = 818,710

Deaths
58,900,000 / 1000 = 58,900
58,900 x 11.3 = 665,570

Population Change
818,710 - 665,570 = 153,140 increase

How many births occurred in 2018 in Italy and Australia combined?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer we must calculate how many births there were in both Italy and Australia and then add them together:

54800000 / 1000 =
54800 × 13.7 =
750,760 - births in Italy

48800000 / 1000 =
48800 × 8.1 =
395280 - births in Australia

395280 + 750760 = 1,146,040

What was the highest number of students in any country that continued studying?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer you must work out the total number of students studying by interpreting the percentages:

41% = 0.41
1600 x 0.41 = 656
1650 × 0.36 = 594
1700 × 0.35 = 595

656 is the highest number.

If in South Korea the percentage of social science students was 34%, approximately what was the number of social science students in employment after graduating?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer you must, first, work out how many students studied Social Science and then apply the percentage of students employed:

1650 x 0.34 = 561
561 × 0.46 = 258.6 so the approximate answer is 258.

Which country had the highest number of people younger than 15 at the start of 2018?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer we need to calculate what the 'percentage of under 15s' represents for each country and see which is the largest:

G: 87.8 x 0.12 = 10.536
I: 54.8 x 0.21 = 11.508
F: 57.8 × 0.17 = 9.826
UK: 58.9 x 0.18 = 10.602

Therefore, Italy is the correct answer.

How much energy did the office space use in Plot 1 and Plot 2 combined?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer we need to calculate the total amount of energy used by both Office Spaces and then add them together:

17000 x 0.41 = 6,970
15000 x 0.37 = 5,550
6970 + 5550 = 12,520

What is the difference in energy use between Plots 1 and 2 for the reception, meeting rooms, and office space combined?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer we need to work out the energy use (in kWh) for the Reception, Meeting Rooms, and Office Space for both plots. When we have figures for each room we add up all of the Plot 1 figures and subtract the total of the Plot 2 figures:

P1
Reception: 17000 × 0.15 = 2550
Meeting Room: 17000 x 0.09 = 1530
Office Space: 17000 × 0.41 = 6970
Total: 2550 + 1530 + 6970 = 11050

P2
Reception: 15000 x 0.14 = 2100
Meeting Room: 15000 x 0.1 = 1500
Office Space: 15000 × 0.37 = 5550
Total: 2100+ 1500 + 5550 = 9150
11050 - 9150 = 1900

What was the difference in the number of graduates in employment between Vietnam and Cambodia?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer you should subtract the number of employed Cambodia graduates from the number of employed Vietnamese graduates:

(1600 × 0.42) - (1700 × 0.31) = 145
OR
672 - 527 = 145

How many graduates were unemployed in the 3 countries combined?

Correct! Wrong!

Explanation:
To find the answer you need to find the number of graduates who were unemployed using the given percentages and then add them all together:

(1600 × 0.15) + (1650 × 0.16) + (1700 × 0.28) = 980
OR
240 + 264 + 476 = 980

Which room has the smallest difference in energy use between Plot 1 and Plot 2?

Correct! Wrong!

Explanation:
P1
Toilet: 17000 × 0.06 = 1020
Reception: 17000 × 0.15 = 2550
Kitchen: 17000 × 0.29 = 4930
Office Space: 17000 x 0.41 = 6970

P2:
Toilet: 15000 x 0.07 = 1050
Reception: 15000 x 0.14 = 2100
Kitchen: 15000 x 0.32 = 4800
Office Space: 15000 x 0.37 = 5550

T: 1050 - 1020 = 30
R: 2550 - 2100 = 450
K: 4930 - 4800 = 130
OS: 6970 - 5550 = 1420

Lifetime Ad-Free Access @ $4.99

$4.99

Premium Tests $49/mo
FREE June-2024