Free Tests & Quizzes Online

ASVAB Arithmetic Reasoning Test 2

Mike made a snack mix by combining 1 pound of nuts that cost $13.50 per pound; 2 pounds of pretzels that cost $4.25 per pound; and 4 pounds of cheese crackers that cost $4.60 per pound. What is the price per pound of Mike’s snack mix?

Set up the following equation and solve for x: 13.50(1) + 4.25(2) + 4.60(4) = x(1 + 2 + 4) 13.50 + 8.50 + 18.40 = 7x x = 5.7714 Mike's snack mix costs about $5.77 per pound.

Comments are closed.

Open