FREE Korn Ferry Numerical Reasoning Question and Answers

0%

If everyone moved from basketball to football, what would be the percentage drop in Mounthill High's income from extracurricular sports?

Correct! Wrong!

Explanation:
Before Football: $10 x 32 = $320
Basketball: $12.50 x 15 = $187.50
Swimming: $20 x 23 = $460 Total = $967.50
After Football: $10 x (32 + 15) = $470
Swimming: $20 x 23 = $460
Total = $930
Percentage Decrease = ((967.50 – 930) / 967.50) x 100 = 3.88%

The graph displays the weekly time spent on four different social networking sites. Which platform has the most range of weekly hours used across the four age groups?

Correct! Wrong!

Explanation:
Calculate the range (biggest – smallest) for each platform.
Facenote: 23.5 – 15.8 = 7.7 Blipchat: 14.5 – 1.2 = 13.3
Quickgram: 16.8 – 10.2 = 6.6
Flutter: 19.2 – 2.1 = 17.1

The graph displays the weekly time spent on four different social networking sites. How many hours on Flutter did people age 36 to 50 spend?

Correct! Wrong!

Explanation:
Step 1: Calculate the total hours spent on Flutter for all age groups.
8.4 + 19.2 + 11.4 + 2.1 = 41.1
Step 2: Calculate 11.4 as a percentage of
41.1 (11.4 / 41.1) x 100 = 27.7%

The graph displays the weekly time spent on four different social networking sites. How much time does each age group spend on Quickgram annually?

Correct! Wrong!

Explanation:
Step 1: Calculate the total hours spent on Quickgram for all age groups per year.
12.8 + 16.8 + 12.4 + 10.2 = 52.20 Hours per Week 52.20 x 52 = 2,714.4 hours per year Step 2: Convert 2,714.4 hours to Days, Hours, and Minutes.
2714.4 / 24 = 113.1 Days 113 x 24 = 2712 2714.4 – 2712 = 2.4 Hours 0.4 x 60 = 24 Minutes 113 Days, 2 Hours, and 24 Minutes

What is the typical weekly expense for extracurricular activities?

Correct! Wrong!

Explanation:
$32 + $10 + $12.50 + $38 + $25 + $20 = $137.50
$137.50 / 6 = $22.92

Mounthill High makes the decision to raise the cost of sports by 15%. What is the extracurricular's new average weekly cost?

Correct! Wrong!

Explanation:
Football + Basketball + Swimming = $10 + $12.50 + $20 = $42.50 $42.50 x 1.15 = $48.875
Piano + Violin + Debating + Sports = $32 + $38 + $25 + $48.875 = $143.875 $143.875 / 6 = $23.98

The graph displays the weekly time spent on four different social networking sites. How much time does the 18-35 age group spend on each of the four platforms on average?

Correct! Wrong!

Explanation:
Step 1: Determine how many hours on average people in the 18 to 35 age range spend on the four platforms. 16.5 + 14.5 + 16.8 + 19.2 = 67 67 / 4 = 16.75
The second step is to convert 16.75 hours to hours and minutes. 45 minutes from 0.7 x 60. 15 minutes and 16 seconds

Premium Tests $49/mo
FREE May-2024