FREE College Math Placement Algebra Question and Answers

0%

This week, Kim put in 22 hours and earned $132. How much will she earn if she works 15 hours a week at the same wage?

Correct! Wrong!

Explanation:
The ratio 22/132=15/x can be used to estimate Kim's earnings for the upcoming week. x = 90 is obtained by solving for x. She will therefore earn $90 the next week if she puts in 15 hours.

What portion of the page can Linda type in 5 minutes if she can type a page in p minutes?

Correct! Wrong!

Explanation:
It is possible to write the ratio as 1/p=x/5. xp = 5 is the result of solving for the variable x, where x=5/p. Lynn can therefore type five pages per minute.

For nursing school, you must buy a textbook. The book was eighty dollars, and the local sales tax on it is eight and twenty five percent. You've got $100. What kind of change can you expect to get back?

Correct! Wrong!

Explanation:
The equation 80+(80*0.0825) may be used to indicate the price you will pay for the book. Consequently, the cost of the book is $86.60. You will receive $13.40 in change, which is the difference between $100 and $86.60.

If 15 z = 3 y and r = 5 z, then r =

Correct! Wrong!

Explanation:
By dividing both sides of the equation r=5z by 5, it is possible to find the value of z. This results in r/5=z. The result of changing the variable z in the equation 15z=3y to r/5 is 15(r/5)=3y. By finding y, we get r = y.

You put $3,000 down and spend $225 per month for 6 months to buy an automobile. How much have you already spent on the vehicle?

Correct! Wrong!

Explanation:
You can write the price you paid for the car as $3,000 + 6($225), which comes to $4,350.

How long will it take Jessica and Johnny to paint the same house together if Jessica can do it in four hours and Johnny can do it in six?

Correct! Wrong!

Explanation:
In an hour, Jessica can paint a quarter of the home. In an hour, Johnny can paint a sixth of the same house. When they collaborate, the following equation can be used to calculate how long it will take them to paint the house: 1/4 x+1/6 x=1. 5/12 x=1 is obtained by solving for x, where x = 2.4 hours, or 2 hours and 24 minutes.

Your supervisor gave you the order to get the nurse's station 240 pens and 6 staplers. Pens can be bought in packs of six for $2.35 each. Staplers cost 12.95 for a set of two. How much will it cost to buy these products?

Correct! Wrong!

Explanation:
40 pen packets and 3 sets of staplers are required. Thus, equation 40(2.35) + 3 can be used to describe the whole cost (12.95). It costs $132.85 in total.

Premium Tests $49/mo
FREE July-2024